Wciąż zmieniający się transport (cz. 3)

Rate this post

Obowiązki kierowcy, szkolenia okresowe.Kolejna zmiana, z którą transport w Polsce musiał się w nowym roku uporać, to konieczność przechodzenia szkoleń okresowych przez kierowców, dla których transport drogowy jest podstawowym źródłem utrzymania. Z tym obowiązkiem oraz wiążącą się ze szkoleniami okresowymi wymianą prawa jazdy musieli uporać się kierowcy, którzy w latach 1981 – 1996 włącznie uzyskali prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E.

Kierowcy zawodowo zaangażowani w transport mieli na to czas do 10 września 2011. W przeciwnym wypadku musieli liczyć się z sankcjami prawnymi w postaci mandatu czy odebrania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niepoddanie się obowiązkowi szkolenia okresowego może kosztować kierowcę utratę licencji albo zezwolenia. Cały sektor zwracał już w poprzednich latach uwagę na problemy związane z obowiązkiem przechodzenia szkoleń okresowych przez kierowców.

Transport skarżył się m.in. na niezborność czasu szkoleń z okresem przechodzenia równie koniecznych badań lekarskich, a także psychologicznych.

Foto:©Jens_Klingebiel-Fotolia.com