Belgia: bezalkoholowy transport samochodowy

Rate this post

Belgijski transport samochodowy ma być wolny od alkoholu. Rząd kraju Beneluksu zaostrza przepisy odnośnie spożycia napojów alkoholowych przez czynnych kierowców. Tym samym życie dopisuje ciąg dalszy do poprzedniego wpisu, w którym znalazła się informacja, że limit spożycia alkoholu, który obowiązuje osoby kierujące autem, to 0,5 promila. Przepisy jednak mają się wkrótce zmienić i kierowcy będą mogli mieć jedynie 0,2 promila w organizmie. Mandat za przekroczenie tego progu wyniesie 170 euro.

Zaostrzenie przepisów wynika z tego, że belgijski transport samochodowy boryka się z plagą wypadków na drogach. Tamtejsze ministerstwo transportu ujawniło, że każdego dnia 20 rodzin zostaje powiadomionych o śmierci lub obrażeniach swoich bliskich w wypadkach samochodowych. Konieczność podjęcia twardej decyzji dla belgijskiego ministerstwa stała się w obliczu niepokojących statystyk oczywista.

Obok picia alkoholu, uczestnicy ruchu drogowego w Belgii zbyt często przekraczają prędkość oraz nie zapinają pasów. Tego rodzaju przekroczenia przepisów również zostaną usankcjonowane wyższymi mandatami. Inne kraje Unii Europejskiej nie chcą na razie obierać tej samej drogi co Belgia. Czy będzie to rozwiązanie, które sprawi, że belgijski transport samochodowy okaże się bezpieczniejszy? Czasy pokaże. Nie będzie jednak wiadomo, czy europejski transport samochodowy okaże się bezpieczniejszy, póki inne kraje UE nie zaostrzą swoich przepisów w zakresie zapobiegania udziałowi alkoholu w ruchu drogowym.