Jak jeździć zimą?

zimaZimowa jazda jest znacznie utrudniona przez warunki na drodze. Śnieżyce, oblodzenia, ciemność, czasem mgły. To wszystko sprawia, że przede wszystkim potrzebujemy ogromnej koncentracji i trzeźwości… umysłu!
1.    Przygotuj auto do jazdy. Odśnież szyby, dach, tablice rejestracyjne, światła. Pojazd musi być maksymalnie dobrze przygotowany do drogi. Wystarczy mały problem z hamulcami, by wylecieć z drogi.
2.    Nie ufaj innym kierowcom. Miej „oczy dookoła głowy”. Nawet jeśli wydaje Ci się, że kierowca wyjeżdżający z drogi podporządkowanej wyhamuje, może się stać inaczej. Wystarczy lekki poślizg.
3.    Dostosuj prędkość. Należy być przezornym. To, że na jednym odcinku drogi udało się zahamować bezpiecznie, nie znaczy wcale, że na kolejnym będzie to możliwe, ponieważ jezdnia może być oblodzona miejscowo. Do tego zakręty. Jedź z taką prędkością, która umożliwia ci kontrolę.
4.    Obowiązkowe zimowki. Bez nich (lub opon całorocznych) nie wjeżdżajmy m.in.: do Austrii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Słowacji. W Polsce obowiązkowe nie są. Aczkolwiek jeżdżenie na letnich oponach w zimie to oznaka skrajnej głupoty.
5.    Zachowaj odstęp. Niby nic nowego, a każdego dnia widuje się kierowców, którzy „siedzą innym na ogonie”. Tylko po co? Może dla adrenaliny…?
6.    Nie grzej silnika na marne. Grozi za to mandat, poza tym bezsensownie tracimy paliwo.