Koszalin zabezpiecza transport samochodowy

Rate this post

System IST (Transport pod kontrolą)Władze zachodniopomorskiego miasta postanowiły zadbać o transport samochodowy. Ściślej, o bezpieczeństwo miejskiego ruchu drogowego. Unijne środki w 85-procentach dopomogą w budowie Inteligentnego Systemu Transportowego (IST). Projekt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku. Całkowity koszt budowy systemu wyniesie 13,5 mln.

IST ma nadzorować transport samochodowy poprzez sterowanie sygnalizacją świetlną. Projekt zakłada również instalacja elektronicznych tablic informujących o miejscach parkingowych bądź utrudnieniach w ruchu. System dobitnie przysłuży się również działaniom operacyjnym policji wymierzonym w kierowców poszukiwanych i łamiących przepisy drogowe.

Transport samochodowy będzie w ramach IST szczegółowo kontrolowany. Miejskie drogi wjazdowe wyposażone zostaną w wagi, stworzony zostanie także system pomiaru aut ciężarowych. Wszystko w celu wyeliminowania z miejskiego ruchu pojazdów zbyt ciężkich oraz niedopasowanych do typowo urbanistycznej przestrzeni, czyli np. za wysokich na  przejazd pod wiaduktem.

Bazą technologiczną dla nowoczesnego systemu nadzorującego transport samochodowy będzie koszalińska sieć światłowodowa, która znajduje się na etapie budowy. Za powstanie systemu odpowiedzialne jest wyłonione w drodze przetargu konsorcjum poznańskich firm Grontmij Polska oraz ITTI. Do zadań spółek należą: wyłonienie wykonawcy IST, nadzorowanie działań wykonawczych i uruchomienie portalu internetowego, na którym zamieszczane będą informacje o całym przedsięwzięciu.