List przewozowy w branży transportowej (CMR)
List przewozowy określa warunki wykonania usługi transportowej towaru. W praktyce sporządzany jest wspólnie przez zlecającego przesyłkę oraz przewoźnika, który stwierdza w nim przyjęcie przesyłki do transportu. List pełni 4 bardzo istotne funkcje:
– dowodową (jest on dowodem zawarcia umowy przewozu),
– legitymacyjną (posiadanie pierwszego egzemplarza listu legitymuje nadawcę lub odbiorcę do dochodzenia roszczeń i rozporządzania przesyłką),
– instrukcyjną (list daje wskazówki dla przewoźnika w przypadku, gdy zaistnieją przeszkody w przewozie lub wydaniu jej odbiorcy),
– i informacyjną (daje wskazówki dla odbiorcy o treści umowy przewozu i umożliwia mu tym samym kontrolę prawidłowości wykonania umowy przez przewoźnika).
Warto jest wystawiać list przewozowy, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, nadawca nie może zadeklarować wyższej przesyłki niż wynikałoby to z treści art. 23 ust. 3 CMR, a także specjalnego interesu w dostawie (art. 24 i 26 CMR). Poza tym, jeśli list nie zostanie wystawiony, nadawca i odbiorca przesyłki tracą prawo do rozporządzania przesyłką (art. 12 Konwencji CMR), przewoźnik nie ma możliwości wniesienia zastrzeżeń co do stanu przesyłki i opakowania. Brak listu przewozowego uniemożliwia także zastosowanie konstrukcji przewozu sukcesywnego.
List przewozowy nie jest papierem wartościowym i nie jest przeznaczony do obrotu, aczkolwiek stanowi cenny dowód zawarcia umowy przewozu, jej treści, a także jej wykonania. Zawiera wskazówki dla przewoźnika: w jaki sposób ma wykonać przewóz, a odbiorcy daje informacje o treści umowy przewozu i kontrolę prawidłowości wykonania przewozu. List przewozowy sprawia, iż mamy możliwość porównania zawartych w nim informacji ze stanem faktycznym przewozu, a także jeśli zdarzy się taka sytuacja – pozwoli wnieść reklamację. Warto przypominać pracownikom, że list przewozowy musi towarzyszyć przesyłce w czasie przewozu, dlatego należy zadbać o to, by się nie zniszczył lub nie zagubił.