Polski transport samochodowy: zmiany, zmiany, zmiany

Rate this post

mandat za przeładowaną cieżarówkęPolski transport samochodowy czekają kolejne zmiany. Jedna już zapowiadana wcześniej: a więc zniesienie konieczności uiszczania e-myta przez kierowców aut osobowych z przyczepą campingową czy łodzią. Taka konieczność dotyka kierowców zwłaszcza podczas długich weekendów czy wakacji. Do tej pory tego rodzaju transport samochodowy był traktowany zupełnie jak transport ciężarowy.

Przedstawiciele rządowej administracji obawiają się, że utrzymywanie przepisu, który wprost nazywany jest absurdalnym zniechęci turystów do podróżowania po Polsce. Przeniosą się oni wtedy do innych krajów, gdzie tego rodzaju – osobowy, prywatny – transport samochodowy nie jest traktowany jak transport ciężarowy.

Dokładna data likwidacji przepisu nie jest jeszcze znana. Resort transportu jest jednak w tej materii zdecydowany. Należy się więc spodziewać rychłego wyjścia zwykłych turystów spod władzy systemu viaTOLL.

Zmianom ulegnie też kara jaką są obciążani kierowcy przeładowanych ciężarówek. Zamiast wagi na oś mierzony będzie stosunek faktycznej masy pojazdu do wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. Kara zostanie przy tym aż 5-krotnie podniesiona!

Czy sprawi to, że problem godzący w stan polskich dróg zniknie, a transport samochodowy będzie bezpieczniejszy? Czas pokaże. W każdym razie 5 tys. zamiast 500 zł z pewnością podziała na niektórych przewoźników piorunująco.