Poznański WITD już waży transport ciężarowy

Rate this post

transport ciężarowyRozpoczęły się wzmożone działania kontrolne, którym będzie podlegał transport ciężarowy w Poznaniu. Zapowiadane wcześniej ważenie pojazdów dzięki 10-ciu zakupionym niedawno wagom miało miejsce na ulicach stolicy Wielkopolski 1 marca. Kontrole inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego miału sprawdzić nacisk osi poruszających się po Poznaniu aut ciężarowych oraz po prostu ich masę.

Działania były możliwe dzięki nabytym przez władze miasta w ostatnim czasie mobilne wagi. Z kontroli wynika, że nie był to zakup chybiony. Transport ciężarowy trzeba jednak stale kontrolować. Okazało się bowiem, że spośród 10-tki skontrolowanych samochodów aż 2 były przeciążone. Pojazdy skierowano na parking w celu usunięcia nieprawidłowości, a kierowców ukarano mandatami.

Ukarani zostaną również załadowcy i przewoźnicy odpowiedzialni za przeciążenie skontrolowanych ciężarówek. Podmioty organizujące przeciążony transport ciężarowy zagrażający bezpieczeństwu na drodze, powodujący przy tym zniszczenia miejskiej infrastruktury drogowej, muszą liczyć się z surowymi sankcjami. Głównie finansowymi. Postępowania administracyjne wszczęte przeciwko firmom, które wpadły w Poznaniu mogą zakończyć się orzeczeniem na łączną niekorzyść w kwocie 12 tys. zł.

Nie koniec na tym. Jeden z zatrzymanych w ramach kontroli pojazdów cechowały rażące naruszenia względów bezpieczeństwa na obszarze stanu technicznego auta. Kierowca samochodu został ukarany mandatem karnym, a pojazd usunięto z drogi na koszt właściciela.

Jeśli uznać skontrolowaną 10-tkę za grupę reprezentatywną dla poznańskiego ruchu drogowego, to transport ciężarowy przepływający w dozwolonych godzinach ulicami Poznania nie wypada dobrze pod kątem bezpieczeństwa. Z pewnością wzmożona czujność inspektorów WITD, realizujących w niedalekiej przyszłości kolejne kontrole, pozwoli zapoznać się z rzeczywistym wymiarem tego niepokojącego zjawiska.