Transport ciężarowy w Warszawie pod czujnym okiem fotoradarów

Rate this post

Przejazda dużym przez Warszawę4 nowe stołeczne fotoradary zadbają o to, by transport ciężarowy nie pojawiał się nielegalnie w mieście. Montowane właśnie urządzenia, które obsługiwać będą strażnicy miejscy, posiadają bowiem możliwość rozpoznawania typu pojazdu, a transport ciężarowy w Warszawie może być praktykowany na określonych, obramowanych prawnie, zasadach.

W godzinach: 7-10 i 16-20 wstęp do stolicy mają wyłącznie pojazdy ciężarowe z identyfikatorami C16, które wydaje Zarząd Dróg Miejskich. W zeszłym roku wydanych zostało 1,8 tys. takich identyfikatorów. Transport ciężarowy przepływający przez miasto jest zatem odpowiednio regulowany.

Kontrolę nad przestrzeganiem regulacji, którym podlega transport ciężarowy w Warszawie, mieli dotychczas tylko policjanci oraz pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego. Dzięki nowym fotoradarom będą to również kompetencje strażników miejskich. Kierowcy ciężarówek, które poruszają się po mieście stołecznym nielegalnie otrzymują 350 zł mandatu oraz 3 punkty karne.

Na tym nie koniec instalowania nowych urządzeń tego typu – jak wynika z informacji miasta: stanie ich w najbliższym czasie jeszcze 7. Straż miejska natomiast prawdopodobnie dogada się z ZDM-em odnośnie dostępu do bazy wydanych identyfikatorów. Sprawi to, że sprawdzenie, czy dana ciężarówka przejeżdża przez stolicę nielegalnie zajmie zaledwie chwilę.

Straż obsługuje ponadto 2 fotoradary w swoich autach, a 4 stacjonarne testuje. Omawiany zakup znacznie więc poszerzy zakres działań stołecznych strażników. Do ofensywy w tym zakresie przygotowuje się również ITD. Wkrótce zakończy się przetarg na zakup 300 nowych urządzeń dla Inspekcji.