Transport krajowy bez zielonej strzałki

Rate this post

giełda transportowa a transport krajowyNa forum publicznym zaczęto omawiać pomysł, który uczynić transport krajowy dziedziną bezpieczniejszą. Mowa o koncepcji wprowadzenia ustawodawczych zmian, które miałaby polegać na usunięciu zielonej strzałki sygnalizującej możliwość skrętu w prawo. Na tapecie znajduje się także powrót do wcześniejszych limitów prędkości na drogach.

Nad zmianami, które miałaby doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko transport krajowy byłby bezpieczniejszy, ale zmniejszyłoby się ryzyko występowania wypadków z udziałem wszystkich użytkowników dróg, pracuje parlamentarny zespół do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak przyznała członkini zespołu, posłanka Beaty Bublewicz, reprezentują Platformę Obywatelską, znikomy odsetek kierowców zwalnia przed strzałką – badania pokazują, że robi to zaledwie 0,03% użytkowników dróg.

Transport krajowy może okazać się bezpieczniejszy, jeśli zmiany zostaną dokonane na możliwie jak najszerszą skalę i będą dotyczyć wszystkich uczestników ruchu drogowego. Stąd – obok przewidywanej likwidacji zielonej strzałki – pomysł powrotu do dawnych limitów prędkości: 130 km/h dla autostrad, 110 – dróg ekspresowych i 50 – obszarów zabudowanych.

Czy ruch uliczny nie dozna w ten sposób swoistego paraliżu? I czy transport krajowy nie zostanie nieco spowolniony? Te i inne związane z planowanymi zmianami pytania doczekają się z pewnością pierwszych odpowiedzi, gdy parlamentarny zespół przygotuje konkretny projekt legislacyjny dotyczący ruchu drogowego. Na razie prace nad ustawą trwają, a zielona strzałka jeszcze świeci na skrzyżowaniach.