Transport w Europie – raport Eurostatu

Rate this post

Polska znalazła się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem przewożonej masy ładunków. Nie można mówić o tym, że nasze firmy transportowe znalazły się w lepszej sytuacji gospodarczej niż inne, ale raczej, że potrafiły świetnie wykorzystać szansę, jaką dało im otwarcie granic. Natomiast transport wciąż, podobnie jak cała gospodarka, nie wygrzebał się jeszcze z otchłani kryzysu.
Raport Eurostatu umieszcza Polskę w europejskiej czołówce. Drugie miejsce pod względem pracy przewozowej zajmujemy zaraz za Niemcami. W zeszłym roku nasze firmy przewiozły 207 651 mln tonokilometrów, dzięki czemu wyprzedziliśmy Hiszpanię, Francję, Włochy i Wielką Brytanię. Transport u nas świetnie sobie radzi.  Z pewnością ma na to wpływ przedsiębiorczość właścicieli firm. Potrafią oni odpowiednio reagować na wahania na rynku i świetnie radzić sobie w trudnych czasach. Co roku wzrasta liczba aut wykorzystywanych w transporcie drogowym oraz  ilość samochodów spełniających normę Euro 5.
Na tak dobrą pozycję naszych przewoźników ma wpływ również położenie geograficzne Polski. Nasz kraj znajduje się w samym centrum Europy, więc jest idealny dla prowadzenia handlu tranzytowego. Poza tym słabo rozwinięta infrastruktura transportu kolejowego czy rzecznego daje przewoźnikom drogowym przewagę. Nie bez znaczenia było również Euro2012 i budowane z tej okazji autostrady.