viaTOLL otwiera się na transport (ViaAuto)

Rate this post

Już od 1 czerwca nie tylko transport, w klasycznym rozumienia tego słowa, będzie podstawą dochodu z funkcjonowania systemu viaTOLL. Można uznać, że viaTOLL rewolucjonizując swoje działanie, poszerza ramy definicyjne w jakie wtłaczany jest zazwyczaj transport. Prywatny przewóz osób to przecież również transport.

Z początkiem kierowcy samochodów osobowych będą mieli możliwość korzystania na szczególnych zasadach z systemu viaTOLL. Bycie prywatnym klientem systemu będzie stanowiło alternatywę wobec konieczności uiszczania opłat za poruszanie się po płatnych drogach.

Nowa usługa będzie testowana na dwóch odcinkach, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Konin – Stryków na A2 oraz Bielany Wrocławskie – Sośnica na A4. Opłata ma wynosić 10 gr. za km w przypadku aut osobowych oraz 5 gr. od km dla pojazdów jednośladowych. Ilość dróg objętych system ma być systematycznie zwiększana.

Aby korzystać z tej formy płatności za poruszanie się po płatnych drogach, będzie trzeba zaopatrzyć się w urządzenie viaAUTO, dostępne od 23 maja, w cenie 135 zł.

Z viaTOLL w tej formie będzie można korzystać na 3 sposoby. Istnieje wariant rejestracji w systemie lub podpisania umowy z odroczoną płatnością. Kolejna opcja to uiszczanie opłat na zasadzie pre-paid, czyli rejestracja będzie w tym ostatnim wypadku zbędna. Pre-paid ogranicza formy płatności za przejazd do jednego ze specjalnych punktów obsługowych i przelewu. Z kolei tylko opcja umowy gwarantuje możliwość korzystania z jednego konta przez wiele pojazdów.

Samo urządzenie nie jest przypisane do konkretnego auta. Oznacza to jego rychłą dostępność na rynku wtórnym. viaAUTO jest wielkości pudełka zapałek, nie potrzebuje zasilania zewnętrznego, bateria pozwala na 7-letnie użytkowanie urządzenia, które będzie komunikować się z zainstalowanymi przy bramkach antenami. W ten sposób opłata naliczy się automatycznie. Zarejestrowani użytkownicy otrzymają dostęp do swoich kont w internetowym systemie samoobsługowym.

Ponoć zainteresowanie jest ogromne, zwłaszcza ze strony firm zarządzających flotami samochodów osobowych, które prowadzą często przemieszczający się przedstawiciele handlowi. Oszczędność czasu jest w przypadku tego zawodu kluczowa, a viaAUTO zakłada taką oszczędność dzięki braku konieczności zatrzymywania się przy bramkach opłat.

Transport i sposób poruszania się po autostradach w Polsce może zatem czekać rewolucja.