Brak polisy OC dla samochodów cieżarowych, jaka kara?

Rate this post

ciężarówkaNiewielu kierowców w rzeczywistości zdaje sobie sprawę z faktu, że może zostać ukaranym za brak ważnej polisy OC dla pojazdu, nawet bez przechodzenia przez kontrolę drogową. Bez wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu podlegającego rejestracji w Polsce, kierowca nie powinien poruszać się nim po krajowych drogach. Niestety, wielu właścicieli samochodów łamie tą zasadę i muszą oni liczyć się z poważnymi konsekwencjami z tego tytułu.
Od 2011 roku w Polsce funkcjonuje tzw. „wirtualny policjant”. Jest to komputerowe narzędzie stworzone na potrzeby usprawnienia funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym sprawca nie miał polisy OC, to fundusz wypłaca odszkodowanie poszkodowanym. Dlatego też w jego interesie leży bardziej skrupulatne sprawdzanie, czy kierowcy wykupują polisy OC dla swoich pojazdów. UFG dzięki wirtualnemu policjantowi w 2012 roku wykrył ponad 4,5 tys. nieubezpieczonych kierowców i nałożyła nich kary za wykroczenia.
Narzędzie „wirtualnego policjanta” umożliwia zidentyfikowanie przerwy w ubezpieczeniu OC wszystkich posiadaczy pojazdów, które wymagają wykupienia takiego ubezpieczenia. System bazuje na informacjach z bazy polis komunikacyjnych UFG.
Za brak OC dla samochodu osobowego można zapłacić dziś karę w wysokości 3,2 tys. zł, a w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych kara wynieść może aż 4,8 tys. zł.