Co to jest termograf?

2/5 - (2 votes)

termografTermograf często jest postrzegany jako rozbudowa agregatu. Może on bowiem odbierać  oraz rejestrować sygnały pochodzące od niego (jak włączenia, czy wyłączenia). Jednakże zasadniczą kwestią jest, iż oba urządzenia muszą pracować zupełnie niezależnie.

Zadania termografu

Termograf jest urządzeniem pozwalającym na kontrolowanie temperatury w trakcie przewozu środków spożywczych. Uzyskane dane są rejestrowane na taśmie papierowej. Przewoźnik może na stałe  zamontować urządzenie w komorze ładunkowej,  bądź też zrobić to jednorazowo na życzenie klienta.

Termograf pomaga chronić przewoźnika i kierowcę przed ewentualną odpowiedzialnością za np. uszkodzenie towaru. Czasem okazuje się po rozładunku, że fracht został przegrzany lub przemrożony. Zapis termografu pokaże, że temperatura utrzymywana podczas całego przewozu była zgodna z życzeniem kontrahenta.

Jakie są rodzaje termografów?

Obecnie do rejestrowania temperatury w środkach transportu przewoźnicy wykorzystują różnego rodzaju termografy.

  • Mechaniczne – w których stosowane są czujniki temperatury montowane wewnątrz nadwozia. Mają one jednak kilka wad. Przede wszystkim są niedokładne i zawodne, ponieważ nie są odporne na wstrząsy. Dlatego też coraz rzadziej można je spotkać w ciężarówkach.
  • Elektroniczne – najczęściej stosowane ze względu  na dokładność. Termograf ten musi posiadać natomiast niezależne zasilanie.
  • Bezprzewodowe – są one odmianą rejestratorów elektronicznych o zwartej konstrukcji, gdzie w jednej obudowie znajduje się czujnik, układ przetwarzający, pamięć oraz zasilanie. Najczęściej stosowane przez firmy ubezpieczeniowe w celu wyrywkowej kontroli temperatury.