Jak obliczyć wartość odszkodowania?

Rate this post

wartość odszkodowania - prawoZałóżmy sytuację, w której przewoźnikowi ukradziono podczas przewozu 30 telewizorów. To on jest odpowiedzialny za ładunek, dlatego też będzie musiał odpowiedzieć za ubytek. W jaki sposób ustalić wysokość odszkodowania? (A zauważmy, że jeśli nie zostanie to zrobione, będzie trzeba wezwać rzeczoznawcę, by wycenił szkody).

Jeżeli nadawca zadeklarował wartość przesyłki, przewoźnik jest zmuszony wypłacić odszkodowanie w wysokości części odpowiadającej ubytkowi.

Jeżeli wartość nie była zadeklarowana można ją obliczyć na trzy sposoby:

1)      można zgłosić się do nadawcy, by przedstawił fakturę zakupu, na której przewoźnik znajdzie wartość 1 telewizora i pomnoży przez 30,

2)      jeżeli nie ma faktury, można go zapytać gdzie zakupił telewizory i dowiedzieć się u sprzedawcy o cenę jednej sztuki i pomnożyć przez 30,

3)      ostatecznie można ustalić wartość telewizora poprzez sprawdzenie cen u kilku sprzedawców w miejscu, skąd nadawany był ładunek.

Trzy powyższe punkty mogą również pomóc zmniejszyć wysokość odszkodowania zadeklarowaną przez  kontrahenta. Wystarczy udowodnić, że wskazana przez nadawcę wartość nie odpowiada kwocie ustalonej za pomocą któregoś z punktów.