Kontrola drogowa

Rate this post

slupek-kontrWszystko na temat kontroli drogowej przeprowadzonej przez policję lub ITD

Zdarza się, że policja zatrzymuje kierowcę do kontroli, ten jednak nie za bardzo wie, jakiego przekroczenia mógł się dopuścić. Policja może jednak zatrzymywać nie tylko w wyniku złamania przez kierowcę przepisów, ale również do zwyczajnej kontroli drogowej.

Dzień i noc

W dzień policjant może zatrzymać kierowcę za pomocą lizaka lub ręki. W nocy powinien zrobić to za pomocą odblaskowego lub podświetlanego lizaka lub czerwonej latarki. Policjant ma prawo zatrzymać każdego kierowcę, o każdej porze, w każdym miejscu. Jeżeli jednak zdarzy się, że jesteś zatrzymywany w nocy, np. w lesie, stojąc obok nieoznakowanego wozu – masz prawo się nie zatrzymać. Musisz jednak to zdarzenie zgłosić na najbliższym posterunku policji. Zadzwoń też, jak to tylko  będzie możliwe na 112, żeby wyjaśnić sytuację. Pamiętaj! W nocy nieumundurowany policjant ma prawo Cię zatrzymać jedynie na obszarze zabudowanym i tylko jeśli posługuje się lizakiem. W dzień nieumundurowany policjant może Cię zatrzymać również poza miastem, ale również  pod warunkiem, że posługuje się lizakiem.

W trakcie kontroli

Podczas kontroli policjant może poprosić o dokumenty, skontrolować stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie samochodu, a także trzeźwość kierowcy. Poza tym mają oni prawo do korzystania z fotoradaru. Jeżeli policjant uzna to za konieczne, może skierować kierowcę na ocenę stanu zdrowia lub egzamin sprawdzający jego kwalifikacje.

ITD

Inspekcja Transportu Drogowego w ostatnich latach zyskała bardzo na znaczeniu. Inspektorzy, w kwestii kontroli ruchu drogowego, mają takie same uprawnienia, jak policjanci. Oczywiście ITD zajmuje się jednak dużo częściej przewoźnikami drogowymi. Co nie znaczy, że nie zatrzymają do kontroli również kierowcy osobówki, co do którego zachodzi podejrzenie, iż może być nietrzeźwy, bądź który znacząco naruszył przepisy.

Zatrzymali mnie i co dalej?

Pozostań na miejscu. Ani ty, ani pasażerowie, nie powinniście opuszczać pojazdu, czy też odpinać pasów. Funkcjonariusz podejdzie do Ciebie. Powinien on podać swoje imię, nazwisko, stopień oraz przyczynę zatrzymania(nieumundurowany ma jeszcze obowiązek pokazania legitymacji służbowej, umundurowany powinien to zrobić, jeśli go o to poprosisz).

Kary pieniężne

Możesz odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu. Minimalna kwota mandatu to 50zł. Maksymalna – 500zł. Pół tysiąca można dostać za: niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub poleceń kierującego ruchem, spowodowanie kolizji, nieustąpienia pierwszeństwa podczas cofania, przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu, omijanie pojazdu, który ustępuje pieszemu, parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Kary punktowe

Należy pamiętać, że za łamanie prawa, oprócz kar finansowych, kierowca dostaje również punkty karne (zebranie 24 punktów oznacza badania psychologiczne i egzamin sprawdzający kwalifikacje). Za spowodowanie katastrofy lub zagrożenia życia – 10 pkt., za nieudzielenie pomocy ofierze wypadku – 10 pkt., za kierowanie pod wpływem alkoholu – 10pkt., za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – 10 pkt. …Lista jest bardzo długa. Pełną listę zobacz tutaj: http://www.infor.pl/wskazniki/oplaty/mandaty-karne/1449.