Kto może wypisać mandat?

Rate this post

mandaty -autostradaObecnie , oprócz policji, uprawnienia do karania kierowców posiadają również Inspektorzy Transportu Drogowego, straż miejsca oraz graniczna. Rada Ministrów cały czas pracuje jednak nad zmianami, które dadzą uprawnienia również celnikom.

Inspektorzy ITD mają prawo kontrolować kierowców fotoradarami. Mogą oni więc nakładać kary nie tylko za naruszenia związane z transportem drogowym. Patrole ITD mogą posługiwać się również nieoznakowanymi samochodami z zainstalowanymi wideorejestratorami. Co jeszcze mogą inspektorzy? Mają możliwość zatrzymać i ukarać każdego kierowcę, który podejrzewany jest o kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, który naruszył przepisy ruchu drogowego i zostało to zarejestrowane na wideorejestratorze bądź fotoradarze, bądź też który rażąco naruszył przepisy lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa.

Strażnicy miejscy mogą również przeprowadzić kontrolę. Mandat może zostać nałożony za: jazdę bez świateł, przekroczenie prędkości, czy też niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych. Kontrolę samochodu strażnicy mogą natomiast przeprowadzić, gdy stwierdzą, że kierowca naruszył zakaz ruchu.

Za co może karać straż graniczna? Przede wszystkim za jazdę z niedozwoloną prędkością, bez świateł lub niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych ( w tym przez osobę uprawnioną).