Dokumentacja kierowcy
Wskazówki – na temat dokumentacji kierowcy
Zatrudniasz kierowcę?Musisz pozyskać dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Nie ważne, jakiego rodzaju umowę podpisujesz z przyszłym pracownikiem, czy będzie to umowa o pracę, czy umowa cywilna, Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie:
– aktualności prawa jazdy,
– ważności badań lekarskich,
– ważności orzeczenia psychologicznego,
– ważności kursu na przewóz rzeczy/osób bądź kwalifikację wstępną, a także
– brak zakazu wykonywania zawodu kierowcy.
Badania lekarskie
W art. 39l. ustawy o transporcie drogowym czytamy, że przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do:
1) „kierowania kierowców na:
a) szkolenia okresowe,
b) badania lekarskie i psychologiczne;
2) pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych;
3) przechowywania przez cały okres zatrudnienia kierowcy kopii:
a) świadectw kwalifikacji zawodowej,
b) orzeczeń lekarskich i psychologicznych;
4) prowadzenia dokumentacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych;
5) przekazania kierowcy z chwilą rozwiązania stosunku pracy kopii orzeczeń i świadectw, o których mowa w pkt 3”.
To na przewoźniku ciąży obowiązek sprawdzania ważności konkretnych dokumentów. Musi on więc monitorować terminy i w odpowiednim czasie wysyłać kierowców na odpowiednie badania, czy szkolenia.
Zarządzający transportem może się spodziewać kar za dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego kierowcy, który:
– nie ukończył wymaganego w związku z tym przewozem szkolenia (1000zł),
– nie posiada orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (1000zł),
– nie posiada orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (1000zł). Te kary są jednak minimalne w porównaniu do konsekwencji jakie może nieść za sobą spowodowanie wypadku przez kierowcę, który nie posiada aktualnych kwalifikacji i badań. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stwierdzi takie uchybienia.
Informacja pracownicza
Właściciele firm powinni z najwyższą starannością zadbać również o tzw. informację pracowniczą o dodatkowych warunkach, która zawiera wpisy, które nie mogą znaleźć się w umowie. Zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę poinformować pracownika na piśmie o:
1) „obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy”.
Oświadczenie o niekaralności
Takie oświadczenie pracodawca może zdobyć na dwa sposoby. Może albo zasięgnąć informacji w rejestrze sądowym. Jednak to będzie się wiązało z kosztami. Może również od wszystkich kierowców uzyskać oświadczenie o niekaralności.
Organizuj szkolenia
Szkolenia pomagają firmom transportowym w ograniczaniu odpowiedzialności za ewentualne naruszenia. Dlatego też organizuj szkolenia dotyczące przykładowo użytkowania tachografu, norma czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków. Każde szkolenie powinno zostać udokumentowane.