Dopuszczalne normy alkoholu w Europie, kary i konsekwencje

3.5/5 - (2 votes)

alkohol-prawojazdyDopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowców w poszczególnych krajach.

Alkohol, jako substancja negatywnie wpływająca zarówno na sprawność naszego umysłu jak i na zdolności motoryczne, nadal pozostaje jedną z podstawowych i częstych przyczyn wypadków drogowych. Każda, nawet niewielka ilość alkoholu we krwi, źle wpływa na cały organizm człowieka. Mimo, że początkowo czujemy lekkość, a nasze samopoczucie staje się lepsze, to uczucie to jest złudne.

Uśpiony umysł i ryzykowna brawura

W wyniku spożycia alkoholu następuje spowolnienie działania komórek mózgowych. Zaburzeniu ulega sprawność i koordynacja wzrokowo- ruchowa. Pojawiają się trudności z zapamiętywaniem, przechowywaniem i odtwarzaniem informacji, a także z dostrzeganiem szczegółów (świateł, znaków, pieszych). Zwęża się nasze pole widzenia. Błędnie oceniamy odległość i szybkość. Pogarsza się koordynacja ruchowa, wykonywanie dwóch i więcej czynności jednocześnie staje się problemem. Zmniejsza się szybkość reakcji, np. w przypadku konieczności hamowania.

Ponadto alkohol upośledza proces podejmowania decyzji. Po jego spożyciu czujemy się swobodniej, uważamy, że jesteśmy najlepsi. Tym samym wprowadzając nas właśnie w stan euforii i dobrego samopoczucia, alkohol wyłącza nam potrzebę samokrytyki i samokontroli, przez co stajemy się bardziej pewni siebie i niestety skłonni do podejmowania nadmiernego ryzyka, którego konsekwencje mogą rzutować na nasze przyszłe życie.

Regulacje prawne

Dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi w stosunku do wydychanego powietrza dla kierowców w poszczególnych krajach jest zróżnicowany. Natomiast wspólną wartością go określającą są promile. W Polsce „dopuszczalne” jest prowadzenie pojazdu, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie przekraczająca 0,2 promila ( 1‰- promil  oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi). Wartości w pozostałych krajach wyglądają następująco:

 

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w promilach ‰

Kraje

0,0

Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Etiopia, Georgia, Kolumbia, Mołdawia, Nepal, Panama, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry

0,1

Albania, Algieria

0,2

Mongolia, Norwegia, Polska, Szwecja

0,3

Bośnia i Hercegowina, Indie, Japonia, Turkmenistan, Urugwaj

0,4

Liwa

0,49

Kostaryka

0,5

Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Kambodża, Kirgistan, Łotwa, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Peru, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Salwador, Słowenia, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Uganda, Wenezuela, Włochy

0,52

Korea Południowa

0,7

Boliwia, Ekwador, Honduras

0,8

Botswana, Gwatemala, Irlandia, Kanada, Kenia, Luksemburg, Malezja, Malta, Meksyk, Nikaragua, Nowa Zelandia, Paragwaj, Singapur, USA, Wielka Brytania, Zimbabwe

 

Spalanie

W internecie możemy znaleźć wiele różnych kalkulatorów umożliwiających obliczenie stężenia alkoholu we krwi. Jednak są one niemiarodajne, gdyż każdy z nas inaczej reaguje, inaczej przyswaja i inaczej spala alkohol. Teoretycznie organizm człowieka w ciągu godziny jest w stanie spalić od 0,12 do 0,15 promila. Wartości te zależą również w dużej mierze od wagi, stanu zdrowia oraz płci, a także od naszego ogólnego samopoczucia. Dlatego korzystanie z tego typu „urządzeń” mija się z celem.  Należy także unikać tanich, podręcznych alkomatów, w których poziom błędu może być naprawdę wysoki. Ustalono, że minimalny czas, po jakim można ponownie wsiąść za kierownicę wynosi 24 godziny. Zanim ten termin nie minie, należy trzymać się od auta z daleka. A jeśli po upływie doby mimo wszystko mamy wątpliwości co do stanu naszego organizmu, możemy udać się na najbliższy komisariat policji, gdzie można bezpłatnie dokonać pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym przez siebie powietrzu, na sprawdzonym i wiarygodnym alkomacie.

Konsekwencje, kary za jazdę pod wpływem alkoholu (róznica od stężenia, promili)

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku. Dz.U. 2005.108.908 z późn. zm. .

W przypadku gdy badanie ilości alkoholu we krwi kierowcy wykaże poziom 0,2 do 0,5 ‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 krwi), wówczas popełnia on wykroczenie zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Otrzymuje karę w wysokości od 50zł do 5000zł, traci uprawnienia lub prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet może trafić do aresztu na 5 do 30 dni, przy czym karę aresztu stosuje się dosyć rzadko. 

Jeśli natomiast badanie wykaże, że ilość alkoholu we krwi kierowcy przekracza wartość 0,5‰ (lub w wydychanym powietrzu 0,25mg w 1 dm3 krwi), wówczas jest to przestępstwo i podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. W takiej sytuacji wysokość grzywny, wymierzanej w dziennych stawkach, a także ich liczbę (maksymalnie 540) ustala sąd, uwzględniając między innymi zarobki i sytuację rodzinną kierowcy. Wysokość jednej stawki może sięgać nawet 2000zł. Kierujący pojazdem traci prawo jazdy na czas od roku do 10 lat, a jeśli spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym – dożywotnio. Stosuje się również karę pozbawienia wolności do 2 lat, a w przypadku osób, które wypadek spowodowały, nawet do 10 lat.

Jednak to nie wszystkie konsekwencje wynikające z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. W przypadku kolizji możemy zapomnieć o odszkodowaniu z polisy autocasco, więc za wszelkie szkody zapłacimy z własnej kieszeni. Sami pokryjemy również koszty leczenia osób pokrzywdzonych w wypadku, gdyż obowiązkowe OC nie pokryje strat wyrządzonych przez pijanego kierowcę. Musimy mieć zatem świadomość, że w przypadku gdy spowodujemy wypadek, w wyniku którego ktoś zostanie poważnie ranny lub zginie, kwoty odszkodowania mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych.

Nie bądź obojętny

Reaguj. Jeśli widzisz pojazd, który ciągle przekracza linię na jezdni, jedzie „zygzakiem”, nierównym tempem, powoli lub biernie za innym samochodem, robi bardzo szerokie zakręty, zatrzymuje się lub hamuje gwałtownie i bez powodu, jedzie bez świateł i nie używa kierunkowskazów, reaguj. Powiadom policję tak szybko, jak to możliwe. Podaj kolor i markę samochodu, a także numer rejestracyjny i kierunek, w którym porusza się nietrzeźwy kierowca. Dzięki takiej postawie możesz uratować komuś życie.

Na koniec

Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu możemy przekroczyć zjadając batonik, który zawiera nadzienie z dodatkiem alkoholu lub po zażyciu niektórych lekarstw. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy powiadomić o tym policjanta i poprosić o wykonanie ponownego pomiaru za 15 minut. Nigdy jednak nie siadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu, gdyż ta jedna decyzja może zaważyć na całym przyszłym życiu nie tylko naszym i naszej rodziny, ale także innych, nieznanych nam i niewinnych osób.