Jak zapobiegać kradzieży paliwa

Rate this post

parking autostradaKradzież paliwa to odwieczny problem większości firm transportowych. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad, można znacznie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia we własnym przedsiębiorstwie. Z pomocą rozwiązania problemu nasilających się kradzieży przyszła , Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego – IRU, która dnia 3 kwietnia b.r. jednogłośnie przyjęła zalecenia dotyczące walki z tym precedensem jak również zaleciła wprowadzenie poradnika we wszystkich firmach zajmujących się transportem drogowym. Zawarte w tym poradniku wytyczne, mają pomóc w walce z kradzieżami.

Przede wszystkim podczas przerwy lub dłuższego postoju należy korzystać tylko z bezpiecznych, strzeżonych parkingów, które są dobrze oświetlone. Większość kradzieży zdarza się właśnie na parkingach, na których brak jakiegokolwiek dozoru.

W celu znalezienia odpowiedniego miejsca na odpoczynek na swojej trasie, sugerujemy korzystanie z aplikacji TRANSPARK, która jest dostępna również mobilnie np. poprzez telefon komórkowy. Na tej internetowej mapie zaznaczone są wszystkie parkingi, na których można się bezpiecznie zatrzymać. Są również wyszczególnione dodatkowe usługi z jakich możemy skorzystać. Czyli np. prysznic, restauracja, myjnia samochodowa, itp. Transpark działa w ponad 40 krajach i oferuje ponad 4000 parkingów.

Korzystanie tylko ze strzeżonych miejsc postoju to pierwszy punkt, którego należałoby przestrzegać. Warto także sięgnąć po dostępne na dzisiejszym rynku urządzenia, które zapobiegają kradzieży paliwa. Do naszej dyspozycji są np. systemy blokujące wlew paliwa czy sygnalizujące jego nagły spadek w zbiorniku. Równie ważne jest oświetlenie pojazdu podczas postoju, czy to w trasie podczas przerwy, czy we własnych bazach. Dodatkowe źródło światła z pewnością ułatwi służbom monitorującym, lepszy nadzór nad stojącymi pojazdami.

Skuteczną i stosunkowo prostą metodą odstraszającą potencjalnych złodziei, jest ustawienie na terenie parkingu dodatkowych znaków bezpieczeństwa, które wyraźnie wskazywać będą, że obiekt jest monitorowany.

I pamiętajmy, każdą próbę kradzieży lub samą kradzież należy zgłosić na policję. IRU podkreśla, że takie działania spowodują nagłośnienie problemu w mediach, a także przyczynią się do wzrostu świadomości na temat istnienia tego problemu. Może dzięki temu zwiększy się wykrywalność tych przestępstw.