Za co najczęściej karzą inspektorzy ITD

Rate this post

Najczęstsze kary ITD

Jednym z najczęstszych naruszeń wciąż pozostaje nieokazanie wymaganego dokumentu. Obecnie za naruszenie to karany jest zarówno kierowca, jak i zarządzający transportem.

Kierowca za nieokazanie dokument ów zostanie ukarany mandatem w wysokości 500zł bez względu na liczbę brakujących dokumentów.  Dużo wyższa kara grozi mu za jazdę na cudzej karcie lub opisywanie wykresówki innym imieniem i nazwiskiem. Grzywna wyniesie bowiem 2000zł.

Zarządzający transportem również może odpowiedzieć za brak dokumentów. Sankcje wobec niego mogą okazać się jednak o wiele bardziej surowe:

– 2.000zł – za niewyposażenie kierowcy w wypis z: zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji, zezwolenia, zaświadczenia na przewozu własne

500zł – za niewyposażenie kierowcy w urlopówkę lub wykresówkę (za każdy dokument).

Dlatego też należy wdrożyć w firmie procedury, które pozwolą zarządzającemu, w razie ewentualnej kontroli, wykazać, że dopełnił należytej staranności i nie ponosi odpowiedzialności za zaniedbanie.

Procedura

Jeśli jesteś zarządzającym transportem, możesz wprowadzić  tzw. „listę kontrolną”. Wpisz na nią wszystkie dokumenty, które kierowca musi zabrać ze sobą w trasę. Przed samym odjazdem, po sprawdzeniu dokumentów, daj kierowcy do podpisania taką listę. Masz szansę w ten sposób uniknąć ewentualnej kary.