Nawigacja GPS w służbie motoryzacji

Rate this post

gpsNawigacja GPS i systemy telematyczne w transporcie

Nowoczesne mapy drogowe korzystają z połączenia GPS (Global Positioning System), dzięki czemu precyzyjnie określają położenie pojazdu i wskazują którędy jechać. Oprócz tego stanowią doskonałe narzędzie do monitoringu floty i pracy kierowców oraz ułatwiają komunikację z innym sprzętem elektronicznym. Są one szybkie i wygodne w obsłudze, ale czy zawsze niezawodne?

 

Jak to działa?

System GPS został stworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Miał on pierwotnie służyć na potrzeby wojska, jednak szybko został zaadoptowany do celów cywilnych. W tej chwili GPS jest najpopularniejszym systemem lokalizacji satelitarnej, obejmuje swoim zasięgiem cały świat, jest darmowy i może korzystać z niego praktycznie każdy.

System jest bardzo zaawansowany technicznie, składa się z 31 satelitów, które krążą po orbitach na wysokości około 20183 km nad powierzchnią Ziemi (każdy z nich wyposażony jest w zegar atomowy), 12 naziemnych stacji kontrolnych i monitorujących oraz odbiorników sygnału. Działanie systemu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika, po oddzieleniu sygnału od szumu i jego przetworzeniu. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie położenia obiektu w czasie rzeczywistym (z dokładnością do około 4-12 metrów) niezależnie od warunków.

 

Nawigacje samochodowe

GPS jest powszechnie wykorzystywany w różnych dziedzinach, a na rynku dostępne są rozmaite urządzenia do jego odbioru. Do najpopularniejszych bez wątpienia należy nawigacja samochodowa, za pomocą której nie tylko można określić położenie i wyznaczyć najlepszą trasę, ale także skorzystać z wielu przydatnych funkcji dodatkowych.

Gro producentów oferuje obecnie systemy informowania o utrudnieniach w ruchu drogowym. Dzięki temu program sam wyznacza inną trasę, omijając korki, wypadki, czy kontrole drogowe. Dodatkowo urządzenie może automatycznie wyświetlać listę wolnych parkingów, gdy pojazd znajdzie się kilometr od celu oraz łączyć się przez Bluetooth z telefonami komórkowymi.

Najnowsze produkty łączą w sobie funkcję tabletu, nawigacji i centrum multimedialnego. Użytkownicy mają dzięki temu nie tylko moduł do przeliczania tras, ale także dostęp do tysięcy aplikacji, możliwość korzystania z Internetu,  możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, odtwarzania filmów i muzyki oraz dostęp do kalendarza, kalkulatora, notatnika, czytników plików tekstowych czy kamery. Stanowią one niejako przenośne biura z możliwością planowania, redagowania korespondencji i prowadzenia rozmów telefonicznych.

Producenci udostępniają modele z coraz to doskonalszymi oprogramowaniami, dzięki czemu można lepiej planować trasy i szybciej aktualizować mapy. Klienci mogą samodzielnie wprowadzać swoje punkty i dzielić się z innymi użytkownikami cennymi informacjami. W większości urządzeń na rynku są dostępne także funkcje, które monitorują i zapamiętują styl jazdy kierowcy i dostosowują planowaną trasę do danego użytkownika.

 

Monitoring w firmach

Systemy GPS sprawdzają się doskonale w firmach transportowych, umożliwiając oprócz podstawowych funkcji także usprawnienie zarządzania flotą i wydatkami na paliwo, a co za tym idzie przynoszą określone korzyści finansowe.

Coraz więcej przedsiębiorstw transportowych korzysta ze zintegrowanych systemów informatycznych, które oferują kompleksową obsługę transportu. Dzięki temu wszystkie istotne dla firmy informacje można znaleźć na ekranie jednego komputera (od poczynań kierowców, nadzoru nad wyposażeniem pojazdów, pilnowania terminów związanych z eksploatacją taboru, kontroli terminów ważności dokumentów, kalkulacji opłat drogowych, po raportowanie kosztów zużycia paliwa, planowanie urlopów i rejestrowanie rozmów telefonicznych).

Monitoring GPS pozwala zmierzyć spalanie na każdej trasie i porównać zużycie paliwa. Jest to możliwe np. za pomocą sond umieszczonych w baku. Dzięki takim raportom można wpływać na zachowania kierowców. W krótkim czasie są oni w stanie zmienić styl swojej jazdy na bardziej ekonomiczny i bezpieczny. Co za tym idzie wskaźniki spalania automatycznie idą w dół. Jak wynika ze statystyk, zastosowanie nowoczesnych systemów telematycznych w przedsiębiorstwie redukuje przebiegi o kilka procent w skali roku. W dużych firmach oznacza to zmniejszenie przebiegów wszystkich samochodów o tysiące kilometrów, oszczędności sięgają zatem kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Urządzenia monitorujące mogą być także podłączone do czujników sprawdzających stan podłączenia naczepy, dźwigów, wysięgników, drzwi przestrzeni ładunkowej oraz temperatury w chłodni, czy wybranych podzespołów w samochodzie.

System może automatycznie generować także kartę pracy kierowcy i alarmować go np. o konieczności odpoczynku.

Monitoring przydaje się także w sytuacjach kryzysowych np. podczas wypadku czy kradzieży. Dzięki niemu można bowiem precyzyjnie określić współrzędne położenia pojazdu i odpowiednio zareagować.

Dzięki wielu rozwiązaniom i zastosowaniom system GPS może znacznie obniżyć koszty operacyjne, skrócić czas na realizację zleceń a także zredukować do minimum kwestie pomyłek i znacznie wpływać na bezpieczeństwo kierowców, towarów i pojazdów w drodze.

 

Niezawodność?

Niestety sprzęt do nawigacji często może okazać się zawodny. Do najczęstszych problemów można zaliczyć niewłaściwe działanie procesora (im mniejsze taktowanie, tym urządzenie działa gorzej i wolniej). Przed zakupem należy upewnić się, że procesor ma minimum 400 MHz i warto by był też dwurdzeniowy.

Kolejnym ważnym aspektem jest pamięć wewnętrzna. Jeśli będzie ona zbyt mała urządzenie może się często zawieszać (zwłaszcza, gdy będziemy wprowadzać dużo danych do pamięci). Warto pamiętać także o tym, że mapy trzeba co jakiś czas aktualizować.

I nade wszystko trzeba rozsądnie podchodzić do działania nawigacji, kierując się w niektórych przypadkach własnym rozsądkiem i inteligencją (niekoniecznie zawierzać urządzeniu, które prowadzi nas prosto do rowu).

 

Podsumowując

Rozwój urządzeń GPS jest bardzo dynamiczny. Klientom bowiem już nie wystarcza tylko system do samej nawigacji, czy wyznaczenia trasy z punktu A do B. Producenci o tym doskonale wiedzą i wciąż udoskonalają swoje produkty. Firma z wielu dostępnych na rynku propozycji może wybrać tę, która będzie najlepsza w zarządzaniu jej parkiem samochodowym.

Należy jednak pamiętać, że nowoczesna technologia niestety bywa często zawodna i zawsze warto by kierowca miał przy sobie po prostu papierową mapę samochodową.