Jak przygotować samochód do zimy i zadbać o własne bezpieczeństwo?

Rate this post

Przegląd czynności, o jakich powinien pamiętać każdy kierowca.

Przygotowanie pojazdu do zimy

 Zimowa aura zaskakuje nie tylko drogowców, to także najtrudniejsza pora roku dla kierowców. Nim spadnie pierwszy śnieg, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie swojego auta. Jak przygotować samochód do zimy i zadbać o własne bezpieczeństwo, by móc korzystać z pojazdu w tak trudnych warunkach? Przede wszystkim należy pamiętać o zimowych oponach, odpowiednim płynie do spryskiwaczy, warto sprawdzić stan wycieraczek oraz przeprowadzić ogólny przegląd pojazdu. Korzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że pewne mankamenty naszych aut pozostają niewidoczne. Najczęściej wraz z nadejściem zimy na wierzch wychodzą wszystkie usterki, które wywołują przysłowiową czarną rozpacz.

 

Podstawową czynnością przed sezonem zimowym jest wymiana opon

O wymianie opon na właściwe, dostosowane do aury i przepisów w innych państwach Unii Europejskiej, warto pomyśleć nim wystąpią takie trudności. Informacje na temat norm dotyczących opon zimowych są szeroko opisywane w różnych źródłach. O szczegółach można również przeczytać na stronach Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych http://zmpd.zmpd.pl/aktualnosc.php?akt_id=4712&search_str=opony%20zimowe&str_ogl=1&serwisA=GLOWNY

 

Jednym z elementów, o który należy zadbać, jest stan techniczny akumulatora

Mało kto sprawdza stan akumulatora samodzielnie, najczęściej liczymy na radę mechanika przy ogólnym przeglądzie. Pewnym sposobem na kontrolę stanu akumulatora jest sprawdzenie go przy pomocy testera. Większość warsztatów samochodowych i serwisów jest w jego posiadaniu (tester wykonuje pomiar baterii pod obciążeniem). Akumulator to jeden z kluczowych elementów w naszym aucie, dlatego ważne jest aby odpowiednio o niego zadbać, by służyła nam jak najlepiej i najdłużej.

 

Kolejnym bardzo ważnym punktem przygotowań jest zwrócenie uwagi na olej silnikowy i przekładniowy (przy założeniu, że przestrzega się terminów przeglądów zalecanych przez producenta pojazdu oraz producenta oleju).

Olej silnikowy wymieniamy razem z filtrem. Poziom sprawdzamy przynajmniej raz w miesiącu, a na pewno przed każdą dłuższą podróżą. Jeśli zajdzie potrzeba „dolania”, wlewamy taki produkt, jaki znajduje się w silniku (informację o rodzaju oleju mechanik zostawia w książce serwisowej, na kartce pod maską samochodu)

Przestrzeganie wymaganych terminów, związanych z wymianą płynów eksploatacyjnych to podstawowa czynność wśród odpowiedzialnych kierowców. Każdy z nich zdaje sobie sprawę, że zaniedbanie może doprowadzić do poważnych awarii, a w niektórych przypadkach zagraża bezpieczeństwu podczas kierowania pojazdem.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na kontrolę jakości płynu w układzie chłodzenia

Układ chłodniczy jest odpowiedzialny za właściwą temperaturę pracy silnika oraz utrzymanie jej na stałym poziomie, niezależnie od obciążenia silnika. Najczęściej producenci aut nie określają czasu wymiany płynu chłodniczego. Warto zapamiętać, iż nie wszystkie płyny mieszają się za sobą (kolor nie ma znaczenia). Jeśli nie jesteśmy pewni, co znajduje się w układzie chłodzenia to lepiej wymienić płyn. Regularna kontrola, która obejmuje sprawdzenie poziomu płynu oraz podstawowych parametrów (temperatura zamarzania i wrzenia) jest niezbędna. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie działanie tego układu przed pierwszymi mrozami, to możemy mieć kłopoty z uruchomieniem samochodu.

 

Inną kwestią jest kontrola świec żarowych czy zapłonowych (sprawdzenie czy grzeją)

Świece zapłonowe są odpowiedzialne za rozruch i optymalne osiągi jednostki napędowej. Ważne jest, aby wymieniać je regularnie. Głównym objawem świadczącym o zużyciu świec jest nierówna praca silnika i trudności z jego odpaleniem. Świece najlepiej kontrolować podczas zwykłego przeglądu w serwisie. Można o nie zadbać inaczej tj. tankując dobrej jakości paliwo (jeśli nie nastąpi całkowite spalenie paliwa, na świecach będzie osadzał się nagar albo cząsteczki stałe, które spowodują przyspieszone zużycie świec).

 

Kierowcy powinni również zadbać o wymianę filtra paliwa

Szukając różnego rodzaju oszczędności przy eksploatacji auta, warto się nad nimi zastanowić, ponieważ mogą się okazać oszczędnościami pozornymi. Właściciele samochodów z silnikiem diesla powinni dokonywać wymiany filtra przed każdą zimą.

W okresie ujemnych temperatur w filtrze paliwa odkłada się najwięcej wody, która może przyspieszyć korozję delikatnych elementów układu wtryskowego. Brak wymiany może również spowodować zamarznięcie wody i zablokowanie dopływu paliwa, co będzie skutkowało niemożliwością uruchomienia auta. Przejechanie kilku zim na zanieczyszczonym filtrze może zakończyć się koniecznością kosztownej naprawy elementów silnika.

 

Spora grupa właścicieli samochodów traktuje przeglądy okresowe jak zbytek. Pamięta się o nich (nawet trzeba pamiętać), dopóki auto jest objęte gwarancją. Później (jak twierdzą niektórzy) to tylko wyrzucanie pieniędzy. Natomiast fachowcy mówią co innego, że więcej traci się na usuwaniu awarii spowodowanych zaniedbanie przeglądów, niż oszczędza unikając ich. Jak wykazaliśmy w artykule, jest spora część elementów, które powinniśmy sprawdzić przed zimą. Kłopot z uruchomieniem silnika to często usterki świec żarowych, a nie skutki kiepskiego paliwa- właśnie takie awarie dają o sobie znać najczęściej zimą. Opony? Pamiętajmy, że „zimówki” nie chronią przed „wariatami drogowymi”. Umiejętności i technika prowadzenia auta w trudnych warunkach, to klucz do jazdy zimą. Przewoźnicy wiedzą, że konkurencja na tym rynku jest bardzo ostra i wygrywa ten, kto będzie mógł zaoferować terminowe wykonywanie przewozów. Pamiętaj o przygotowaniu auta do zimy!