Kradzież ładunku w transporcie. Czy można jej uniknąć?

Rate this post

kradziez ladunkow

Jak się utrzeć kradzieży ładunku? Proceder i zapobieganie.

Kradzieże w transporcie drogowym to niestety często proceder w kontekście międzynarodowego przewozu towarów. Każdy z podmiotów składających się na łańcuch dostawy zapewnia o swojej rzetelności i wiarygodności, powstają firmy zajmujące się weryfikacją kontrahentów, pojawiają się coraz to nowe formy ubezpieczeń, jednak nadal zdarza się trafić na przedsiębiorstwo, które okazują się być zwykłym złodziejem i którym zależy na łatwym zysku.

Najbardziej komfortowa sytuacja to taka, kiedy przez lata współpracujemy z tymi samymi partnerami biznesowymi. Niestety zdarza się jednak, że nagle potrzebujemy zlecić na szybko przewóz towaru. I nawet, gdy zleceniodawca ufa swojemu spedytorowi, to ten może właśnie raz zlecić transport firmie, z którą wcześniej nie współpracował.

Schemat kradzieży ładunków jest prosty, natomiast skomplikowane jest znalezienie przestępców i ładunku, a także uzyskanie odszkodowania. Oszust zawsze skorzysta z okazji, kiedy spedytor pilnie poszukuje wolnego pojazdu i do tego jeszcze w bardzo dobrej cenie.

Oszuści czujność spedycji, czy przewoźnika usypiają przesyłając komplet dokumentów bez śladów, które mogłyby podważyć ich wiarygodność. Najczęściej w takich przypadkach umowa zawiera a jest już po załadunku towaru, gdyż terminy jego dowozu są bardzo napięte, a czasu na weryfikację kontrahenta brak. Złodzieje często podszywają się pod znane firmy, posiadające dobre referencje.

Jeśli szukasz na szybko szukasz kontrahenta ZAWSZE sprawdź szczegółowo ofertę, która:

  • – ma tani koszt transportu,
  • – wygodne warunki dostawy, bardzo elastycznego zleceniobiorcę,
  • – zawiera minimalną informację o zleceniu.

Nieuczciwy kontrahent nie wzbudza początkowo żadnych podejrzeń, pojazd pod załadunek podstawia w uzgodnionym terminie, bez spóźnień. Towar zostaje umieszczony, wywieziony i… przepada.

Międzynarodowy transport ogranicza możliwość uzyskania odszkodowania. Ubezpieczyciele najczęściej zabezpieczają się przez takimi sytuacjami, sprawdzają przede wszystkim czy z najwyższą starannością sprawdzony został kontrahent.

Warto pamiętać, aby weryfikować swoich partnerów biznesowych, jeśli korzystamy z giełdy transportowej, to warto wiedzieć, w jaki sposób weryfikuje ona swoich użytkowników. Warto zwrócić uwagę na numer telefonu i poświęcić trzy minuty na wykonanie połączenia, by spytać, czy faktycznie ta firma podana w dokumentach podejmuje z nami współpracę. Nie powinniśmy przeprowadzonej weryfikacji dokonywać jedynie sprawdzając telefony komórkowe, ważne by podany został telefon stacjonarny do biura firmy. Nie dawajmy się oszukiwać, zwłaszcza gdy przewozy ładunek jest wartościowym i łatwym do dalszego zbycia. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu AGD i RTV.

Działając pochopnie i pod presją czasu możemy popełnić błąd, który będzie kosztował nas więcej, niż zapłacenie kary za opóźnienia w dostawie towaru, które wniknęło z poszukiwania kontrahenta.