Nowe przepisy- cennik pomocy drogowej

Rate this post

Czy wiesz, ile zapłacisz za usunięcie swojego pojazdu z drogi?

Wchodzą nowe przepisy, które określają, jaką kwotę będzie musiał uregulować właściciel pojazdu za ściągniecie go z drogi.

Dotychczasowe przepisy podważyła Najwyższa Izba Kontroli, która wskazała, że to właściciel pojazdu powinien płacić za przechowywanie go na parkingu. Tak się składa, że obecnie kwota, które starosta może zażądać od właściciela pojazdu, który uległ awarii lub uszkodzeniu w wyniku wypadku jest zdecydowanie niższa od faktycznie ponoszonych kosztów. Nowe przepisy mają zmienić ten stan rzeczy. Otóż nowelizacja przewiduje, że właściciel pojazdu będzie pokrywał różnicę pomiędzy ściągnięciem i przechowywaniem pojazdu a pobieraną opłatą. Co istotne ostateczną wysokość różnicy ustalać będzie ustalał starosta.

koszt sciągniecia pojazdu z drogi

Zmiana przepisów ma przede wszystkim zapobiec nieprzemyślanym decyzjom o usunięcia pojazdów. Organy za to odpowiedzialne powinny ograniczyć się do następujących sytuacji, w których podejmą decyzję o usunięciu pojazdu: jeśli znajduje się on w miejscu zabronionym utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Drugą będzie określenia stanu technicznego pojazdu jako zagrażającego bezpieczeństwu, w wyniku którego może ponadto dojść do uszkodzenia nawierzchni drogi lub zatrucia środowiska.

Wyjściowe stawki za usunięcie pojazdu się nie zmienią. Za pojazd o dmc od 3,5 do 7,5 tony właściciel zapłaci 550 złotych za usunięcie i 45 zł za dobę przechowania, natomiast za pojazd od 7,5 do 16 ton odpowiednio 780 złotych i 65 złotych za dobę. Usunięcie pojazdu o dmc powyżej 16 ton to koszt 1500 złotych, a przechowanie 120 złotych za dobę.

Według nowych przepisów dodatkowo trzeba będzie zapłacić 100 złotych za pojazd nienormatywny, co ma pokryć koszt pilota. Jeśli natomiast chodzi o pojazdy przewożące materiały niebezpieczne, ich właściciel za usunięcie z drogi zapłaci 1 400 złotych i za przechowanie 180 złotych za dobę.

Warto te zmiany wziąć pod uwagę, by wiedzieć, z jakimi kosztami możemy się liczyć w przypadku usunięcia uszkodzonego pojazdu z drogi.