Polskie drogi są bezpieczniejsze

Rate this post

bezpieczenstwo

Komisja Europejska przywiązuje dużą wagę do wzrostu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w całej Europie. W opublikowanym raporcie Polska awansowała o trzy pozycje osiągając wyższy niż średni europejski spadek ofiar wypadków na drogach – niemal trzyprocentowy, kiedy to we wszystkich krajach europejskich spadek ten średnio wyniósł jeden procent.

Komisja Europejska podaje, że w 28 krajach UE w wypadkach na drogach zginęło 25 700 osób, przy czym w samej Polsce w 2014 roku ofiar było o 155 mniej aniżeli we wcześniejszym.

Jednak tak znikoma poprawa na arenie międzynarodowej, gdzie niektóre z państw odnotowały niewielki spadek, ale też wzrost liczby osób ginących na drogach, powoduje, że Komisja Europejska zwiększy z pewnością intensywność działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ilości śmiertelnych wypadków o połowę do 2020 roku. Takie założenie oznacza dla Polski 2000 ofiar wypadków drogowych za pięć lat, dodatkowo 6900 osób ciężko rannych.

W Polsce wdrożono Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który ma pomóc w realizacji celów postawionych przez Komisję Europejską. Jak mówi komisarz do spraw transportu w Unii Europejskiej, nie da się zaakceptować, że dziennie na drogach Europy ginie 70 osób. Od 2010 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych zmniejszyła się o ponad 18%. Najbezpieczniej obecnie jest w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i na Malcie.