Serwisowanie kontenerów, czyli jak przedłużyć żywotność platform nawet o kilkanaście lat?

Rate this post

Kontenery mimo tego, że są jednymi z najtrwalszych urządzeń transportowych, codziennie narażane są na wiele uszkodzeń mechanicznych oraz elektrochemicznych. Eksploatacja kontenerów zazwyczaj odbywa się w bardzo nieprzyjaznym dla nich środowisku, dlatego warto zadbać o utrzymanie ich w dobrej kondycji aby mogły służyć w pracy jak najdłużej. Receptą na przedłużenie żywotności platform są coroczne wizyty w specjalistycznym zakładzie serwisowym. Dokonując wyboru serwisanta trzeba jednak dowiedzieć się o nim kilku najważniejszych rzeczy.

kontener

 

Metalowa skrzynia z możliwością wielokrotnego użycia

Kontener to najczęściej metalowa skrzynia, która jest trwałym urządzeniem transportowym z możliwością wielokrotnego użycia. Dzięki swojej konstrukcji kontener umożliwia przewóz jednym lub wieloma środkami transportu bez konieczności przeładowywania zawartego w nim ładunku (jest odpowiednio wyposażony w celu ułatwienia mocowania, manipulowania oraz przeładunku). Kontener chroni przewożony ładunek przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi oraz umożliwia łatwy załadunek i rozładunek towarów. Ze względu na przeznaczenie i budowę wyróżnia się kilkanaście typów kontenerów, a do ich przewozu wykorzystuje się specjalistyczne środki transportowe.

 

Negatywny wpływ otoczenia

Kontenery znajdują zastosowanie w transporcie morskim, śródlądowym, kolejowym oraz samochodowym. Wielokrotnie otoczenie to, zwłaszcza czynniki atmosferyczne, nie są przyjazne dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Jako, że znaczna większość przewozów kontenerowych odbywa się drogą morską, na jednostki transportowe destruktywnie wpływa np. słona woda, powodując niszczenie metalowej struktury kontenera.

Nie bez znaczenia są wszelkie procesy stopniowego niszczenia materiałów, zachodzące między powierzchnią kontenerów, a otaczającym środowiskiem. Takim procesem jest przede wszystkim korozja. Wielokrotnie pojawia się ona w podłodze, na rogach i od spodu kontenera. Usterki są zatem niewidoczne, wręcz trudne do wykrycia, a to może w konsekwencji prowadzić do nieodwracalnych zmian w danej jednostce. Ochrona metali przed korozją polega na zastosowaniu nowoczesnych technologii m.in. lakierów i powłok antykorozyjnych (warstw ochronnych, izolujących korodujący metal od środowiska korozji). Jednak nie gwarantują one pełnej ochrony na cały okres eksploatacji floty kontenerowej i dlatego trzeba je zabezpieczać na bieżąco.

Ale na stan kontenerów wpływają także uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej do usterek i awarii platform dochodzi w czasie załadunku lub rozładunku w terminalach kontenerowych przy znacznych przeciążeniach; podczas manewrów dźwigiem lub sztaplarką. Tutaj mamy do czynienia z tzw. czynnikiem ludzkim. W dobrym serwisie można jednak liczyć na wszelkie naprawy eksploatacyjne i powypadkowe.

 

Regularne wizyty w serwisie

Regularne serwisowanie floty kontenerowej pozwala utrzymać ją w dobrym stanie i zapobiega szybkiemu złomowaniu drogiego sprzętu. Coroczne wizyty w serwisie przedłużą żywotność każdego poszczególnego kontenera nawet o kilkanaście lat oraz ograniczą koszty wymiany platform na nowe. W renomowanym serwisie zadbają nie tylko o naprawę zardzewiałego poszycia kontenera, ale także zabezpieczą jego strukturę przed wpływem czynników atmosferycznych.

Przy wyborze serwisu należy zwrócić jednak uwagę, czy dana firma posiada odpowiednie certyfikaty, uprawniające do napraw i zabezpieczenia antykorozyjnego oraz czy dysponuje przystosowanymi do tego narzędziami, materiałami i częściami zamiennymi (zgodnymi z wymogami). Tylko taka firma jest w stanie zagwarantować, że sprzęt zachowa swoje parametry i właściwości przez długi czas. Napraw powinien dokonywać oczywiście jedynie wykwalifikowany personel.

Szczególnie jeśli chodzi o kontenery specjalne m.in. chłodnicze, muszą być one serwisowane wyłącznie u autoryzowanych partnerów danego producenta. Firmy takie posiadają wymagany certyfikat wiarygodności, z godnie z którym mogą dokonywać napraw agregatów chłodniczych na gwarancji. Tego typu usługi świadczy np. spółka BALTICON S.A, specjalizująca się w obsłudze techniczno-logistycznej niezbędnej do funkcjonowania ruchu kontenerowego.

Oferta dobrego serwisu powinna również obejmować dostarczenie kontenerów do miejsca przeglądu przez doświadczonego technika, mobilny serwis, usługi renowacji oraz przeróbki kontenerów na specjalne życzenia klientów.

 

Podsumowując

Regularne serwisy kontenerów w autoryzowanych zakładach stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ma na to wpływ przede wszystkim racjonalizacja kosztów, związanych z utrzymaniem floty. Nie bez znaczenia jest jednak także większa świadomość ich dysponentów co do tego, że nowoczesne technologie mogą znacznie przedłużyć żywotność platform; nawet o kilkanaście lat.