Kurs reedukacyjny po staremu. Redukcja punktów karnych.

4.5/5 - (2 votes)

To już pewne, że w tym roku nie wejdą w życie przepisy, które miały utrudnić życie polskim kierowcom. Zmiana ustawy, która przewidywała m.in. nowe zasady redukowania punktów karnych (kurs miał być znacznie bardziej czasochłonny i kosztowniejszy od dotychczasowego) oraz  wprowadzenie okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców i związane z nim niedogodności, została odłożona do początku 2017 r. Wszystko dlatego, że system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0 nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia.

Kto już teraz może odetchnąć z ulgą?

Modernizacja systemu CEPiK

System CEPiK 2.0 miał zacząć działać od 4 stycznia 2016 r. Miał on umożliwić rejestrowanie pojazdów, wydawanie praw jazdy, zapisy na egzaminy, dopisywanie punktów karnych kierowców oraz badania techniczne samochodów. W systemie miały także pojawić się nowe e-usługi, takie jak m.in. sprawdzanie drogowej historii kierowcy (np. sprawdzanie informacji dotyczących wypadków i kolizji), sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych czy sprawdzenie danych dotyczących posiadanego samochodu lub motocykla. Wszystkie aplikacje miały zapewnić komunikację on-line z systemem – oznacza to, że na złożone zapytania odpowiedź miała być niemal natychmiast. W przyszłości system ma też przypominać o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego, konieczności przedłużenia ubezpieczenia OC oraz konieczności wymiany ważnego na określony czas prawa jazdy.

 

prawo

Uruchomienie nowej ewidencji przesunięte o rok

Rozbudowa systemu była warunkiem koniecznym do wprowadzenia zmian, które przewidywały m.in. nowy kurs reedukacyjny, okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców oraz kierowców, którzy odzyskali prawo jazdy. Obowiązek ten miał dotyczyć konieczności jazdy z naklejonym zielonym listkiem, ograniczenia prędkości, dotkliwsze konsekwencje popełnienia wykroczeń czy zakaz wykonywania pracy na stanowisku kierowcy przez okres 2 lat od uzyskania uprawnień.

Jak się jednak okazało nowy system nie jest jeszcze gotowy technicznie i wymaga wielu prac. Wprowadzenie nowych przepisów spowodowałoby paraliż wydziałów komunikacji miejskich i powiatowych urzędów, a w konsekwencji brak możliwości wydawania praw jazdy czy rejestrowania samochodów. W dniu 16 grudnia 2015 r. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która przesunęła termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących CEPiK z dnia 4 stycznia 2016 r. na dzień 1 stycznia 2017 r. Ustawa zaczęła obowiązywać od 31 grudnia 2015 r.

Oznacza to, że kierowcy mogą jeszcze przez cały 2016 rok zredukować punkty karne na obecnych zasadach. Także okresy próbne dla młodych kierowców wejdą w życie ze spory opóźnieniem.

Podsumowując

Zmodernizowany system CEPiK 2.0, który gromadzi dane dotyczące kierowców i pojazdów zostanie wdrożony dopiero za rok. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało bowiem, że obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu wskazuje na poważne ryzyka. Obserwowane od połowy 2015 r. w całym kraju prawdziwe oblężenie WORD-ów związane z planami wprowadzenia kolejnych zmian w systemie egzaminów, okresie po otrzymaniu prawa jazdy oraz redukcji punktów karnych okazało się nieuzasadnione.