Telefon komórkowy a prowadzenie pojazdu

4/5 - (1 vote)

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy, a mandat.

Korzystanie z telefonu komórkowego w sposób niezgodny z przepisami podczas prowadzenia pojazdu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróży. I choć większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że czyn ten jest zagrożony mandatem oraz nałożeniem punktów karnych, kierowcy rozmawiający przez komórkę stanowią prawdziwą plagę na naszych drogach. Niestety nie brakuje i takich, którzy w trakcie prowadzenia auta piszą i odbierają smsy, korzystają z portali społecznościowych a nawet przeglądają strony internetowe. To bardzo niebezpieczne zachowania, ponieważ powodują, że kierowca odrywa jedną z rąk od kierownicy i nie skupia wzroku na drodze.

Jakie zagrożenia płyną z korzystania przez kierowców z urządzeń elektronicznych oraz jakie są możliwości na prowadzenie rozmowy telefonicznej w sposób zgodny z prawem?

Mandata za telefon

Realne zagrożenia

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy stanowi nieodłączny element naszego życia. Niestety wkracza on też w obszary, w których nie powinien być w ogóle wykorzystywany. Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W 2015 r. policjanci nałożyli na polskich kierowców aż 118 tys. mandatów na łączną kwotę ponad 23 milionów złotych.

Większość kierujących nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni aparatu. A rozmowa przez komórkę podczas prowadzenia samochodu jest bardzo niebezpieczna, gdyż naraża życie nie tylko dzwoniących, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu. Z dostępnych badań wynika, że coraz więcej wypadków powodowanych jest właśnie dekoncentracją kierowcy lub utratą kontroli nad pojazdem ,wynikającą z używania telefonów podczas jazdy. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy ogranicza świadomość i znacznie opóźnia reakcje na sytuacje pojawiające się na drodze. Udowodniono, że kierowca zaabsorbowany urządzeniem elektronicznym jest w stanie przejechać kilkaset metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Wówczas umyka mu mnóstwo informacji np. związanych ze zmianą oznakowania lub pojawieniem się pieszych na jezdni. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta wówczas nawet sześciokrotnie (pisanie wiadomości zwiększa ryzyko wypadku nawet 23 razy). Dodatkowo porównano rozmowę przez telefon komórkowy podczas prowadzenia auta do jazdy pod wpływem alkoholu. Z dostępnych analiz wynika, że czyn ten jest tak niebezpieczny jak jazda z 0,8 promila alkoholu we krwi, czyli po czterokrotnym przekroczeniu dozwolonego limitu w Polsce.

Sposób na legalną rozmowę w samochodzie

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (Art. 45 pkt 2.) korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Przepisy nie przewidują żadnych odstępstw; nawet dla rozmawiających przez telefon w pojeździe z automatyczną skrzynią biegów. Rozwiązaniem na legalną rozmowę może być wyłącznie stosowanie zestawów słuchawkowych (tradycyjnych oraz Bluetooth) lub zestawów głośnomówiących, pozwalających prowadzącemu pojazd na swobodne wykonywanie wszystkich manewrów na drodze.

Wykorzystanie zestawu słuchawkowego w tradycyjnej formie (połączenie za pomocą kabelka) jest oczywiście dość nieporęczne. Oprócz tego poszukiwanie słuchawki i zakładanie jej w trakcie jazdy może stworzyć dodatkowe zagrożenie. Gros osób używa zatem słuchawek umożliwiających łączność bezprzewodową. Zasięg Bluetooth pozwala na prowadzenie rozmów w odległości nawet kilkunastu metrów od telefonu.

Najdroższym, lecz zdecydowanie najlepszym sposobem na prowadzenie rozmów telefonicznych bez użycia rąk podczas prowadzenia auta jest zestaw głośnomówiący. Większość zestawów głośnomówiących można błyskawicznie zamontować na osłonie przeciwsłonecznej. Niektóre mają też dodatkowe uchwyty umożliwiające umocowanie na przedniej szybie lub desce rozdzielczej auta. W funkcję głośnomówiącą i Bluetooth wyposażone są także niektóre radioodtwarzacze samochodowe. W każdym przypadku połączenie z komórką odbywa się automatycznie po włączeniu zestawu. System ten informuje kto dzwoni; połączenia można odbierać lub odrzucać za pomocą polecenia głosowego. Można także łatwo nawiązać rozmowę z ostatnio wybieranym numerem. Niektóre z urządzeń także w trybie głosowy pozwalają na przeglądanie i wybieranie numerów z książki telefonicznej komórki. Większość tego typu urządzeń  oferuje dość dobry dźwięk i pozwala prowadzić wyraźną rozmowę bez szumów (szumy otoczenia i trąbiące samochody znikają, można mieć wrażenie, że rozmówca znajduje się w samochodzie). Takie rozwiązanie to wygoda dla kierowcy i większa gwarancja bezpieczeństwa. Jednak nawet ten sposób ma negatywny wpływ na samo kierowanie pojazdem. Jedynym najbezpieczniejszym zachowaniem jest po prostu powstrzymanie się od telefonowania w czasie jazdy.

Podsumowując

Kierując pojazdem należy być w pełni skupionym i odpowiednio reagować na bodźce. Konwersacja przez telefon w czasie jazdy prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze. Ponadto w czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, a tor jazdy staje się bardziej nierówny, dlatego rozmowa powinna być ograniczona do minimum.

Tylko prowadzenie rozmowy telefonicznej bez użycia rąk nie jest karalne. Koszt urządzenia głośnomówiącego jest niewiele większy niż mandat za rozmowę przez komórkę podczas jazdy, mimo to aż 67% polskich kierowców korzystających z telefonu w trakcie prowadzenia auta, nie używa zestawów głośnomówiących. Jeśli nie możemy skorzystać z urządzeń głośnomówiących, najlepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i dopiero wówczas  rozmawiać lub zrezygnować w ogóle z rozmowy do czasu, kiedy dotrzemy do miejsca docelowego naszej podróży.