Zmiany dla nowych kierowców
4 czerwca 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Osoba, która zda egzamin po 4 czerwca 2018r. będzie objęta dwuletnim okresem próbnym, liczonym od dnia odbioru dokumentu. W trakcie trwania okresu próbnego kierowca będzie musiał:
- odbyć między 4. a 8. miesiącem kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym,
- przez pierwsze 8 miesięcy jeździć z naklejonym na szybie listkiem.
Kurs doszkalający to 2-godzinne szkolenie teoretyczne w ośrodku WORD oraz godzinna praktyka w ośrodku doskonalenia jazdy. Kurs ma za celu zwiększyć świadomość młodych kierowców – z czym wiąże się nadmierna prędkość na drodze. Szkolenie będzie płatne (100 zł za szkolenie teoretyczne oraz 200 zł za szkolenie praktyczne).
KIEROWCO! Twoim obowiązkiem jest dostarczenie do starosty zaświadczenia o ukończeniu kursu przed upływem 8 miesięcy od otrzymania dokumentu. Jeśli tego nie zrobisz – stracisz prawo jazdy.
-
Inne ograniczenia prędkości dla świeżo upieczonych kierowców
Jeśli zdasz egzamin po 4 czerwca 2018r. będziesz musiał przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości:
- 50 km/h w obszarze zabudowanym (bez względu na porę dnia),
- 80 km/h poza obszarem zabudowanym (zamiast maksymalnie 100 km/h) oraz
- 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej (limity na autostradach wynoszą 140 km/h, a na drogach ekspresowych – 120 km/h).
Przez pierwsze 8 miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, nie będzie można pracować jako kierowca!
-
Okres próbny
Jeśli podczas dwuletniego okresu próbnego zdarzy Ci się popełnić 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, starosta wyda decyzję o cofnięciu prawa jazdy. Natomiast jeśli w trakcie trwania okresu próbnego popełnisz 2 wykroczenia drogowe – starosta przedłuży okres próbny o kolejne 2 lata. Dodatkowo zostaniesz skierowany na badania psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
-
Nowe przepisy – nie wszystkie weszły w życie
Hucznie zapowiadane nowe przepisy, mające zmieniać zasady szkoleń „kasujących” punkty karne – nie weszły w życie. I zgodnie z informacjami Ministerstwa Cyfryzacji, termin ich wprowadzenia został przesunięty na czas nieokreślony.
- Gdy nowe przepisy dotyczące punktów wejdą w życie:
– pozwolą na odbycie kursu reedukacyjnego, lecz dopiero wtedy, gdy przekroczony zostanie limit 24 punktów,
– obowiązkiem kierowcy będzie przedstawienie zaświadczenia o jego ukończeniu,
– przekroczenie limitu 24 punktów nie będzie skutkować automatycznym zatrzymaniem prawa jazdy,
– skierowanie na zajęcia będzie wydawane „w drodze decyzji administracyjnej starosty podjętej z urzędu lub na wniosek organu kontroli ruchu drogowego lub dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego”,
– kurs reedukacyjny będzie trzeba odbyć w ciągu miesiąca od skierowania. Natomiast na dostarczenie zaświadczenia do starosty kierowca będzie miał 6 tygodni od momentu wystawienia skierowania.
3.2. Kurs reedukacyjny
Czego będą dotyczyć zagadnienia poruszane na kursie? Przede wszystkim: skutków wypadków drogowych, czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz psychologii kierowania pojazdami i jazdy wśród innych uczestników ruchu.
Według nowych założeń kurs ma trwać 28 godzin i odbywać się w ciągu 4 dni. Kursantowi po jego zakończeniu skasują się wszystkie punkty.
Pamiętaj, że niedoręczenie zaświadczenia o ukończeniu kursu będzie skutkowało utratą prawa jazdy. Taki sam skutek będzie miało ponowne „uzbieranie” 24 punktów w ciągu 5 lat od zakończenia kursu reedukacyjnego.
Źródła:
- http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22723087,nowe-przepisy-dotyczace-kierowcow-od-4-czerwca-2018-r-duze.html
- Truck and Business Polska 1/2018