Kilkaset nowych fotoradarów już wkrótce na polskich drogach

5/5 - (1 vote)

Będzie więcej fotoradarów na polskich drogach. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna pracę nad realizacją projektu, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na krajowych trasach. Według założeń programu ma zostać zamontowane ponad trzysta urządzeń.

  1. Liczba ofiar nie maleje
  2. Rzeczpospolita radarowa?
  3. Stosowanie urządzeń pomiarowych przynosi efekty
  4. Projekt już ruszył

 

  1. Liczba ofiar na drogach nie maleje

2831 – tyle osób zginęło w 2017 roku na polskich drogach. Według wstępnych wyliczeń policji dotyczących ubiegłego roku ofiar śmiertelnych było o siedem więcej. Te wyniki pokazują, że nasz kraj jest jednym z najniebezpieczniejszych w Europie pod tym względem, zajmując czwartą pozycje od końca w liczbie zabitych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dlatego też Generalna Inspekcja Transportu Drogowego postanowiła zainicjować projekt, który ma poprawić obecną sytuację bezpieczeństwa na drogach poprzez modernizację i rozbudowę systemu fotoradarów. Koszt realizacji zadania to 162 miliony złotych, z czego 85% zostanie pokryte ze środków unijnych. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. „Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na krajowej sieci dróg” – mówi Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

  1. Rzeczpospolita radarowa?

Według założeń projektu generalnej inspekcji nowe fotoradary mają się pojawić na wszystkich kategoriach dróg publicznych (autostrady, drogi ekspresowe czy lokalne). Zaplanowano zakup aż 358 nowych urządzeń, z czego 111 zostanie umieszczonych w nowych lokalizacjach (fotoradary mobilne, stacjonarne czy rejestratory zamontowane na przejazdach kolejowych). Pozostałe maszyny zastąpią najbardziej wysłużony sprzęt. Dzięki realizacji tego zadania, będzie również możliwe nabycie 23 pojazdów operacyjnych, technicznych oraz zaplecza logistycznego.

  1. Stosowanie urządzeń pomiarowych przynosi efekty

Jak wskazują statystyki, tam gdzie są ustawione fotoradary znacznie spada liczba wypadków, a co za tym idzie ilość rannych oraz ofiar śmiertelnych. Obecnie w systemie Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego działa 431 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnych urządzeń, które rejestrują prędkość. Dodatkowo 20 niebezpiecznych skrzyżowań w Polsce jest pod ścisłą kontrolą i nadzorem przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle. Wszystko po to, aby dbać o bezpieczeństwo na drogach. Jak wskazują eksperci, główną przyczyną wypadków w Polsce jest nadmierna prędkość. Dlatego też prowadzone są kontrole na trasach, dzięki czemu zmniejszają się liczby związane z wypadkami drogowymi. Jak informuje GITD, stacjonarne urządzenia rejestrujące oraz aparatura wykonująca odcinkowy pomiar prędkości są oznakowane, dzięki czemu kierowcy nie są zaskakiwani kontrolą. Do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym będącego częścią generalnej inspekcji, trafiło 2000 próśb od lokalnych społeczności o umieszczenie sprzętu rejestrującego na drogach, który przez widmo otrzymania mandatu skłania prowadzących pojazdy do bezpiecznej jazdy.

  1. Projekt już ruszył

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego zapowiedziała przeprowadzenie badań bezpieczeństwa ruchu drogowego, w planach jest także weryfikacja wniosków o umieszczenie urządzeń wysłanych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, dzięki czemu będzie można ustalić priorytetowe miejsca, w których powinny znaleźć się nowe fotoradary rejestrujące prędkość. Będą to drogi, na których dochodzi do wypadków z powodu przekroczenia prędkości, lub niedostosowania się do sygnalizacji świetlnej. Pierwsze fotoradary w nowych lokalizacjach będą montowane od trzeciego kwartału 2020 roku. Rok później natomiast ruszy wymiana starych urządzeń na nowe.

 

http://www.gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/dzieki-umowie-z-cupt-bedzie-bezpieczniej-na-polskich-drogach

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Rok-2018-na-drogach.-Wypadki-ofiary-ranni-statystyki-KGP

https://www.cupt.gov.pl/aktualnosci/1333-inwestycje-za-1-5-miliarda-zlotych-dostana-wsparcie-unijne